تعیین نام شرکت را فراموش نکنید

تعیین نام شرکت را فراموش نکنید.
انتخاب نام شرکت امری بسیار مهم است. انتخاب درست نام شرکت می تواند تاثیر به سزایی در سود شما داشته باشد، اسم شرکت باید انتقال دهنده تجربه، ارزش، وجه تمایز محصولات و خدمات باشد. انتخاب اسم شرکت جزء اولین مقررات ثبت شرکت و در عین حال یکی از مهمترین مراحل تاسیس ثبت شرکت است. بسیاری از افراد قبل از ثبت شرکت خود برای رسیدن به نام شرکت مناسب، انرژی و زمان زیادی صرف می کنند. اما گروهی دیگر به هر دلیل اسم شرکت را بدون در نظر گرفتن همه جوانب و با عجله انتخاب می کنند و به همین دلیل هم معمولا بعد از مدتی تصمیم به تغییر اسم شرکت می گیرند.
نام شرکت باید خاص باشد، چون هر شخص حقوقی مانند هر شخص حقیقی باید دارای نام باشد تا بتوانند آن را تشخیص دهند.
طبق قانون نام شرکت باید از 3 سیلاب خاص تشکیل شود که باید در لغت نامه دهخدا موجود باشد و حتما باید ریشه فارسی داشته باشد و دارای معنای فارسی و مطابق فرهنگ اسلامی باشد. نام شرکت بهتر است با موضوع شرکت مرتبط باشد تا با شنیدن نام شرکت به موضوع فعالیت آن دست پیدا کنیم.
نام پیشنهادی اشخاص حقوقی در موارد زیر قابل تایید نمی باشد.
1) نام هایی که در آنها از اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه استفاده شده باشد.
2) نام هایی که اختصاص به تشکیلات دولتی و کشوری دارند.
3) نام هایی که مخالف موازین شرعی، نظم عمومی و یا شامل واژه های بی معنا یا الفاظ قبیحه و مستهجن و خلاف اخلاق حسنه باشند.
4) نام یا نام اختصاری یا حروفی که رسما متعلق به دولت باشد از قبیل ایران، کشور ناجا، نزاجا، مگر با ارائه مجوز از مقام صلاحیت دار دولتی.
5) هنگامی که در یک نامه پیشنهادی، ترکیبی از دو واژه فارسی، تداعی کننده یک واژه بیگانه باشد، امکان ثبت آن وجود ندارد. واژه های بیگانه یا غیر متعارف یا مخفف تنها در صورتی قابل استفاده در نام شخص حقوقی (شرکت) است که مورد تایید فرهنگستان زبان و ادب فارسی باشند.
در تعیین نام اشخاص حقوقی (شرکت) موارد زیر باید رعایت شود.
1) چنانچه تفاوت نام پیشنهادی با نام ثبت شده تنها در استفاده از پسوند جمع (نظیر: ان، ون، ین، ها و یا جمع مکسر) یا حذف آن باشد، امکان ثبت آن وجود ندارد.
مانند: اگر شخص حقوقی نام ((امید گستر روز)) را ثبت کرده باشد تقاضای نام در امید گستران روز، از شخص حقوقی دیگر پذیرفته نمی شود. و اگر شخص حقوقی تحت نام (اندیشه پارسی) ثبت شده است تقاضای نام (اندیشه پارسیان) از شخص حقوقی دیگر پذیرفته نمی شود. 
2) چنانچه نام شخصیت حقوقی به صورت مقید ثبت شده باشد، امکان انتخاب نام جدید مشتق از آن به صورت مطلق برای شخص حقوقی دیگر وجود ندارد، مانند: اگر شرکتی نام (اندیشه گستر نوید آریا) را ثبت کرده باشد، تقاضای نام (اندیشه گستر آریا) از شخص حقوقی دیگر  پذیرفته نمی شود. 
3) واژه هایی که به طرز گمراه کننده ای شبیه نام ثبت شده دیگری باشند، پذیرفته نمی شود.
4) اضافه کردن کلمات توصیفی از قبیل اصل، نوین، برتر، برترین، نو به اسامی ثبت شده قبلی پذیرفته نمی شود. مانند: اگر نام شرکتی (اندیشه گستر آریا برتر) از شخص حقوقی دیگر پذیرفته نخواهد شد.
5) اضافه کردن اعداد به نام هایی که ثبت شده اند پذیرفته نمی شود و در صورت استفاده اعداد در نام های جدید پیشنهادی، باید نگارش آنها به صورت حروفی باشد. مانند: اگر شخص حقوقی نام (لاستیک سازی کرمان) را ثبت کرده باشد تقاضای نام (لاستیک سازی کرمان بیست) از شخص حقوقی دیگر پذیرفته نمی شود. و نام (شایان گستر1) بدون سابقه ثبت نیز به علت نگارش رقومی پذیرفته نمی شود.
نکته) چنانچه نام پیشنهادی مشمول موارد فوق باشد، فقط در صورت ارائه رضایت نامه  کتبی شخص حقوقی مقدم بر قالب صورت جلسه هیات مدیره قابل ثبت است.
مراحل ثبت نام شرکت:
1) انتخاب 5 اسم شرکت که باید برحسب اولویت به ترتیب اسامی که انتخاب کردید باشد و در کادر مخصوص سامانه نوشته شود.
2) چنانچه نتیجه کارشناسی نام، نشانگر وجود تعارض در نام پیشنهادی نباشد به ثبت می رسد و اگر نام پیشنهادی نشانگر وجود تعارض و خلاف قانون باشد مراتب با ذکر علت رد نام پیشنهادی، به متقاضی اطلاع رسانی می شود تا نام های جدیدی پیشنهاد نمایید. در صورتی که متقاضی به نتیجه کارشناسی نام، اعتراض داشته باشد، مراتب را با ذکر دلایل خود در قالب فرم اعتراض به مرجع ثبت شرکت های بررسی کننده نام، اعلام می کند تا کارشناسی مجدد صورت گیرد و اگر باز هم کارشناسان دوم نام را رد کنند، متقاضی می تواند با تکمیل فرم مربوط مراتب اعتراض خود را با ذکر دلایل، به اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری اعلام نماید، نظریه مسئول تعیین نام اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری، نظر نهایی محسوب می شود.
باید توجه داشته باشید که اگر در نام شرکت از واژه مهندسی استفاده می کنید حتما باید یکی از اعضاء شرکت مدرک مهندسی داشته باشد و اگر از واژه مهندسین استفاده می کنید حتما باید دو نفر از اعضاء شرکت مدرک مهندسی داشته باشند و باید پیوست مدارک شوند.
اگر شرکتی که می خواهید به ثبت برسانید در قالب شرکت با مسئولیت محدود و یا شرکت سهامی می باشد از ذکر اسم و فامیلی خود در اسم شرکت خودداری نمایید زیرا شرکت را به قالب تضامنی تبدیل می کند و شخص را مسئول می نماید.
نام های زیر نباید جزء اسامی مضاعف به عناوین شرکت اضافه شود:
ملی – ایران- ملت- کشور- انتظام- نظام- نفت- پتروشیمی- دادگستر- بنیاد- سازمان- مرکز- بهزیست- بانک- بسیج- جهاد- آسانسور- آژانس- ایثار- ایثارگران- شاهد- شهید- آزاده- جانبازان- تکنو- فامیلی- فیلتر- نیک- باور- میکروبرد- تست- استار- تک- مدرن-پیک- امنیت- کارواش- فانتزی- شهروند- اقتصاد- میهن- جوانان- ایمان- دکوراسیون- هدف- سپاه- تکنیک- دیتا- تک نو- تکنولوژی- اورست- مونتاژ- ونوس- دختر- ایتال- بیو- کنترل- متریک- مترلژی
به جای استفاده از این اسامی می توانید کلمات مترادف آنها را استفاده نمایید. برای انتخاب نام شرکت که به مشکل دچار نشوید و انجام روند ثبتی به طور سریع با مشاورین حقوقی و ثبتی موسسه بهین ثبت تماس حاصل فرمایید