مراحل ثبت برند خارجی

مراحل ثبت برند خارجی
امروزه افراد برای افزایش فروش محصول و خدمات خود تلاش می کنند تا از نام و برندهای شرکت های خارجی استفاده نمایند.
مارک، برند، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری است که مشخص کننده خدمات یا فروشنده محصولی خاص باشد که به وسیله ی آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می گردد. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است.
برند مجموعه گره های ذهنی یا تداعیات کارکردی، احساسی، عقلی و مزیت هایی است که ذهن بازار هدف را اشغال نموده است. این مزایا یا فواید برند است که مبنای تصمیم گیری برای خرید آن واقع خواهد شد.
سیستم مادرید برای ثبت بین المللی علائم:
پروتکل مرتبط با توافق نامه مادرید که در ارتباط با ثبت بین المللی علائم می باشد، پروتکل مادرید در 27 ژوئن 1989 در پایتخت اسپانیا تصویب شد و در 1 دسامبر 1995 به اجرا گذاشته شد. توافقنامه مادرید برای ثبت علائم تجاری به چندین کشور از طریق ضبط یک ثبت بین المللی علائم تجاری با WIPO در ژنو تهیه شده بود.
پروتکل مادرید به این دلیل ایجاد شد که برخی از کشورها با عملکرد توافق نامه مادرید مشکل داشتند، به عنوان پیشرفتی در سیستم ثبت بین المللی علائم تجاری قلمداد شد. در نتیجه هر سال تعداد بیشتری از صاحبان علائم تجاری از پروتکل مادرید برای حفظ علائم تجاری خود در کشورهای بیگانه استفاده می کنند. پروتکل مادرید یک پیمان فایل کردن است و پیمانی برای یکپارچه سازی نیست. این پیمان یک روش صرفه جویانه  کارآمد برای دارندگان علائم تجاری است. چه افراد و چه تجارت های مختلف تا از حفظ شدن علائم خود در کشورهای چندگانه از طریق پرکردن یک تقاضانامه در یک دفتر ثبت، به یک زبان، با پرداخت یک دستمزد با همان پول رایج، اطمینان حاصل نمایند.
مراحل ثبت برند خارجی
 
علاوه براین هیچ نماینده محلی نیز برای پرکردن تقاضانامه ها نیاز نیست. تقاضانامه ها ممکن است به انگلیسی، فرانسوی و یا اسپانیایی پر شود.
اغلب برندهای مشهور دنیا دارای حمایت جهانی هستند و نمی توان آنها را در ایران به نام خود به ثبت رساند.
شرایط استفاده از برند خارجی در ایران:
1) اتمام اعتبار برند در کشور صاحب برند، در صورتی که زمان اعتبار ثبت برند به صورت بین المللی و حتی در کشور صاحب اصلی برند زمان زیادی گذشته باشد و برند اعتبار خود را از دست داده باشد و صاحب قبلی برند تمایلی به تمدید این برند نداشته باشد.
2) اخذ قراردادهای قانونی و استفاده از برند.
3) خرید برند خارجی: در صورتی که شما به عنوان یک شخصیت حقوقی و یا حقیقی مطابق با قراردادی برند را از صاحب اصلی خود به هر قیمتی خریداری کرده باشید می توانید برند را در ایران و یا به صورت بین المللی با ارائه مدارک و مستندات کافی به نام خود ثبت نمایید.
4) اجاره کردن برند از شرکت مادر به همراه توافق نامه ای معتبر است که در آن طی مدت مشخص می توانید از برند استفاده کنید.
5) ثبت شعبه و یا نمایندگی قانونی از شرکت صاحب برند در ایران و مطابق با قوانین تجاری ایران است.
مدارک ثبت برند خارجی در ایران:
1) قرارداد معتبر خرید برند یا اجاره نامه استفاده از برند
2) ارائه مدارک شناسایی متقاضی
مراحل ثبت برند خارجی در ایران:
پس از تهیه و تنظیم مدارک مورد نیاز، باید به اداره مالکیت معنوی تحویل داده شود و فرآیند ثبت برند به صورت کامل انجام شود.
اگر برند به دلیل ثبت شعبه و یا نمایندگی شرکتی در ایران برای ارائه خدمات خاص مورد استفاده قرار بگیرند نیازمند ثبت در ایران نیستند.
برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ثبتی و حقوقی موسسه بهین ثبت تماس حاصل فرمایید