مراحل ثبت لوگو

مراحل ثبت لوگو
در تعریف لوگو باید بگوییم لوگو همان برند یا همان نام تجاری، علامت یا نشانی است که برای شناسایی کالاها یا خدمات فروشنده و متمایز کردن این کالاها یا خدمات رقبا به کار می رود. به عبارت دیگر لوگو یا برند یا نام تجاری همان نشان و علامتی است که به صورت فارسی و یا لاتین (در صورت داشتن کارت بازگانی) در فعالیت های اقتصادی شرکت استفاده می شود. 
لوگو یک نشانه گرافیکی است که می تواند به صورت علامت، سمبل، نوشتار و یا ترکیبی از این ها باشد. لوگو به وسیله شرکت های تجاری، تولیدی و صنعتی و هم چنین کسب و کارهای کوچک استفاده می شود تا از این طریق نوع خدمات، اهداف و محصولشان را سریع تر به مخاطب معرفی کنند. به واسطه خلاقیت و منحصر بودن و بصری بودن در اذهان حک شده و ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطب داشته باشند.
لوگو می تواند ترکیبی از حروف، نشانه ها و نماد باشد که چهره و مشخصه یک برند است. طراحی یک لوگوی زیبا و کارآمد اهمیت به سزایی در محبوبیت یک برند در نظر مخاطبان دارد. بخشی از کسب و کار، محصول یا هویت بصری شما می باشد. لوگو به عنوان آرم، برند، علامت تجاری و هویت سازمان شما شناخته می شود. در بسیاری از موارد تصویر یک لوگو اولین چیزی است که با شنیدن یک نام به ذهنتان می رسد. به عنوان مثال: آدیداس، اپل، بنز.
همانطور که گفتیم طراحی یک لوگو و ثبت آن بسیار برای پیشرفت فعالیت تجاری موثر است.

مراحل ثبت لوگو


مهم ترین دلیل ثبت لوگو (علامت) در موارد زیر قابل ثبت نمی باشد.
الف) نتواند کالاها یا خدمات یک موسسه را از کالاها و خدمات موسسه دیگر متمایز سازد.
ب) خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.
ج) مراکز تجاری یا عمومی را به ویژه در مورد مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات یا خصوصیات آنها گمراه کند.
د) عین یا تقلید نشان نظامی، پرچم، یا سایر نشان های مملکتی یا نام اختصاری یا حروف اول یک نام یا نشان رسمی متعلق به کشور، سازمان های بین الدولی یا سازمان هایی که تحت کنوانسیون های بین المللی تاسیس شده اند ، بوده یا موارد مذکور یکی از اجزاء آن علامت باشد. مگر آنکه توسط مقام صلاحیتدار کشور مربوط یا سازمان ذی ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
ه) عین یا به طرز گمراه کننده ای شبیه یا ترجمه یک علامت یا نام تجاری باشد که برای همان کالاها یا خدمات مشابه متعلق به موسسه دیگری در ایران معروف است. 
و) عین یا شبیه آن قبلا برای خدماتغیر مشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آنکه عرفا میان استفاده از علامت و مالک علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالک علامت قبلی لطمه وارد سازد.
ز) عین علامتی باشد که قبلا به نام مالک دیگری ثبت شده یا تاریخ تقاضای ثبت آن مقدم یا دارای حق تقدم برای همان کالا و خدمات و یا برای کالاها و خدماتی است که به لحاظ ارتباط و شباهت موجب فریب و گمراهی شود.
باید لوگویی طراحی کنید که شامل موارد فوق نباشد که در این صورت درخواست شما رد می شود. می توانید برای اطمینان از اینکه عین یا شبیه لوگوی شما ثبت نشده است با مشاورین ما تماس حاصل فرمایید تا از طریق استعلام از طریق اداره ثبت اسناد و مدارک کشور درصد بروز مشکلات را به حداقل برسانید. 
پس از طراحی لوگو باید طبقه بندی که می خواهید لوگو در آن به ثبت برسد را مشخص نمایید. طبقه بندی علائم در 45 طبقه صورت گرفته است که طبقه 1 تا 35 مربوط به کالاها و طبقه 36 تا 45 مربوط به خدمات می باشد. 
باید توجه داشته باشید که حق انحصاری ثبت لوگو فقط در همان طبقه یا طبقاتی که به ثبت رسانده اید می باشد و افراد می توانند همان لوگو شما را در طبقه دیگر به ثبت برسانند. با اضافه کردن هر طبقه به طبقات هزینه ثبتی شما بیشتر خواهد شد.
مراحل ثبت لوگو:
امروزه مانند بسیاری از کارهای دیگرثبت برند (لوگو) هم به صورت اینترنتی شده است و یا ورود به سامانه ثبت اسناد کشور می توانید درخواست ثبت لوگو خود را بدهید.
مراحل ثبت نام در سامانه به شرح زیر می باشد:
تکمیل اظهارنامه، درج مشخصات مالک، بارگذاری مدارک خواسته شده، تایید اطلاعات و واریز هزینه اولیه ثبت از طریق اینترنتی و سپس دریافت شماره اظهارنامه.
بعد از تکمیل اطلاعات در سامانه، سازمان ثبتی استاد کشور باید ظرف مدت 15 روز به درخواست شما پاسخ دهد. پاسخ اداره ثبت 3 حالت دارد.
حالت اول: اخطار رفع نقص، اگر اظهارنامه از لحاظ شکل آن که باید مطابق قوانین و مقررات باشد ولی نباشد و یا اینکه از جهت اینکه طبقه نوع کالا با خدمات مربوط تطبیق نداشت اگر تقاضا در ایران به عمل آمده باشد تا دو ماه و در صورتی که تقاضای ثبت به وسیله کسانی که در در خارج اقامت دارند شده باشد تا 6 ماه مهلت رفع نقص داده می شود.
حالت دوم: رد پرونده طبق ماده 9 قانون ثبت علائم و اختراعات، متصدی ثبت در صورتی که علامت خلاف مقررات قانون باشد و یا در صورتی که علامت قبلا به اسم دیگری ثبت شده و یا شباهت علامت با علامت دیگری که ثبت شده است به اندازه ای باشد که مصرف کنندگان عادی یعنی اشخاصی را که اطلاعات مخصوص ندارند راجع به کالا به اشتباه بیندازد تقاضای ثبت را رد خواهند کرد.
حالت سوم: قبول تقاضانامه و صدور آگهی نوبت اول یعنی اشکالی در اطلاعات وارد شده وجود نداشته و میبایست نسبت به ارائه مدارک اقدام نمود.
پرداخت هزینه روزنامه رسمی اول و پرداخت حق الثبت به صورت اینترنتی اقدام بعدی جهت ثبت علامت (لوگو) می باشد. طبق قانون هر ذی نفع می تواند حداکثر تا سی روز از تاریخ انتشار آگهی اعتراض خود را به اداره مالکیت صنعتی تسلیم نماید. 
اشخاص ذی نفع می توانند نسبت به علامتی که عین علامت تجاری آنهاست و یا علامت با علامت آن ها به اندازه ای شباهت دارد که مصرف کنندگان عادی را به اشتباه بیاندازد اعتراض کنند. 
چنانچه بعد از انتشار آگهی روزنامه رسمی اول دعوی یا اعتراضی نسبت به علامت نشده باشد می توان نسبت به آگهی نوبت دوم اقدام نمود. در روزنامه رسمی مفاد اظهارنامه و شکل علامت و این که برای چه طبقه مشخصات مالک آن جهت اطلاع عموم آگهی شود. ثبت در دفتر مخصوصی به عمل خواهد آمد و تصدیق به امضاء مدیر کل ثبت خواهد رسید.
مدت اعتبار ثبت علامت ده سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن می باشد. این مدت با درخواست مالک آن برای دوره های متوالی ده ساله با پرداخت هزینه مقدر قابل تمدید می باشد.
مدارک مورد نیاز برای ثبت لوگو:
باید بدانید که افراد حقیقی و حقوقی می توانند لوگو خود را به ثبت برسانند و فقط در ارائه مدارک باهم تفاوت دارند.
الف) مدارک لازم برای ثبت لوگو شخص حقیقی:
1)کپی شناسنامه و کارت ملی شخص متقاضی 2) کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی 3) کپی کارت بازرگانی (درصورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد) 4)نمونه علامت تجاری در کادر 10در 10
ب) مدارک مورد نیاز برای لوگو شخص حقوقی
1) کپی شناسنامه مدیرعامل
2) کپی کارت ملی مدیرعامل شرکت
3) کپی روزنامه تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از 2 سال گذشته باشد. در شرکت سهامی خاص)
4) کپی مجوز فعالیت (جواز تاسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هرگونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی)
5) کپی کارت بازرگانی (در صورتی که از حروف لاتین در لوگو استفاده شده باشد)
6) یک نمونه از علامت مورد تقاضا در کادر 10 در 10
7) در صورت سه بعدی بودن علامت ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند.
8) استفاده از حق تقدم: در صورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استثناء تقاضای ثبت یا ثبت از خارج از کشور از مزایای حق تقدم (حداکثر 6 ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان یا تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم کنند.
9) رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی. 
با توجه به پیچیدگی قوانین و مقررات ثبت لوگو برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی و انجام روند سریع امور ثبتی خود، انجام ثبت لوگوی خود را به کارشناسان مجرب و متخصص در زمینه حقوقی و ثبتی بهین ثبت بسپارید.