گواهی نامه استاندارد

گواهی نامه استاندارد
سازمان ملی استاندارد ایران برای بالاتر بردن کیفیت محصولات شرکت های تجاری و غیرتجاری مقرراتی را تدوین کرده است تا به وسیله آن شرکت ها را آزمایش کند و به شرکت های دارای صلاحیت گواهی نامه استاندارد عطا کند. سازمان بین المللی ایزو با معرفی نمودن استانداردهای جهانی بسیاری از فعالیت های دنیا را تحت پوشش خود قرار داده است. بسیاری ازشرکت ها و سازمان های مختلف را فرا گرفته است. اهمیت گواهینامه استاندارد و کاربردهای آن بر روی هر محصول یا خدماتی، بیانگر نظام مدیریتی و امنیتی و بهداشتی هر شغل می باشد.  به عبارت دیگر نشان دهنده آن است که تمامی محصولات براساس یک نظام دقیق، تولید و طبقه بندی و در نهایت عرضه می شوند. به جرات می توان گفت استانداردهای گواهینامه از پایه های اصلی و بسیار مهم علم و فناوری به حساب می آید و نقش بسیار زیادی در پیشرفت صنعت و اقتصاد کشورهای مختلف را ایفا می کند. یکی دیگر از مزیت های برتر اخذ گواهینامه استاندارد این است که استانداردهای جهانی این اعتقاد و اطمینان را ایجاد می کنند که تمامی محصولات و خدمات تولیدشده در نهایت کیفیت و امنیت و اعتماد تولید و به بازار عرضه شده است. باید گفت که تمامی استانداردهای مربوط به گواهینامه بین المللی به صورت یک سری برنامه های استراتژیک با هدف کاهش هزینه ها و اشتباهات و نیز افزایش میزان بهره وری کسب و کارها پیاده می شوند.
استاندارد یک سند موردنیاز فراهم می کند که مشخصات، دستورالعمل ها و یا ویژگی است که می تواند به طور مداوم مورد استفاده قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که مواد، محصولات، فرآیندها و خدمات مناسب برای هدف خود می باشد. 
ما استانداردهای زیادی برای محصولات داریم که می توان به صورت اختصاصی برای خود کشور و یا بین المللی باشد. مانند: ایزو و هر کشوری از استانداردی برای بررسی کیفیت محصول بهره می گیرد که برای کشور ایران، استاندارد ملی ایران می توان نام برد.
گواهی نامه استاندارد
 
در اینجا به استاندارد ملی ایران می پردازیم.
باید گفت که همه شرکت هایی که خدمات و محصولاتی را وارد بازار می کنند باید پس از ثبت شرکت این استاندارد را دریافت نمایند. استاندارد ملی هم به صورت اجباری است یعنی شرکت هایی که به تولید و ارائه برخی از محصولات مانند مواد غذایی و تولید دارو و ملزومات پزشکی مشغول به فعالیت هستند اخذ استاندارد ملی اجباری است. ولی در مورد برخی از شرکت ها اجباری به دریافت نشان استاندارد ملی نیست اما این شرکت ها به منظور تبلیغ و تایید و اطمینان به مشتریان تمایل به درج این نشان روی محصولات خود دارند و این استانداردها تشویقی نام دارد. 
مراحل اخذ استاندارد ملی ایران:
1) داشتن مجوز تولید برای محصول
2) داشتن امکانات و محیط افی برای تولید محصول مورد نظر
3) تکمیل فرم های مرتبط برای اخذ استانداردهای ملی ایران
4) تعیین مسئول کنترل کیفیت، تمامی ارگان هایی که مایل به استفاده از استاندارد ملی ایران را دارند، باید فردی را به عنوان مسئول کنترل کیفیت در استخدام خود داشته باشند. فرد تعیین شده باید دارای شرایط احراز مطابق با دستورالعمل های اداره استاندارد باشد. 
5) اخذ مجوزهای قانونی، برای دریافت استاندارد ملی ایران مجوزهای زیر باید به سازمان استاندارد ملی تحویل داده شوند. 
الف) آگهی ثبت شرکت و یا موسسه در روزنامه رسمی به همراه آگهی آخرین تغییرات شرکت.
ب) تصویر پروانه معتبر تاسیس و بهره برداری و یا مجوز فعالیت معتبر مدارکی که اثبات نماید شرکت دارای کد ملی یا همان ایران کد از وزارت بازرگانی می باشد.
6) ارائه مستندات مربوط به آزمون محصول و یا خدمات، شرکت ها باید کارشناس هایی را برای تست محصولات خود در نظر بگیرند و یا با آزمایشگاه های تخصصی قراردادهای معتبر امضا نمایند سپس نتایج حاصله در مورد کیفیت مطلوب محصولات خود را به سازمان استاندارد ملی ارسال کنند. 
7) انجام دادن و عمل کردن مستندات تدوین شده و ارزیابی خدمات و محصولات 
8) در نهایت متقاضی گرفتن استاندارد می بایست به تدوین نظام نامه کنترل کیفیت بپردازد. این نظام نامه شامل تمام دستورالعمل های لازم برای حفظ کیفیت کالای تولیدی است. 
9) چنانچه همه مراحل فوق انجام شود و محصول نمونه مورد تایید سازمان استاندارد قرار بگیرند، مجوز استانداردهای ملی صادر می شود که معمولا اعتبار این مجوز یک ساله است. پس از اتمام زمان اعتبار مجوز، واحد تولیدی باید برای تمدید آن اقدام کند. البته باید توجه داشت که سازمان استاندارد پس از صدور استاندارد ملی، واحد تولیدی را به حال خود رها نمی کند. بلکه طی دوره های زمانی مختلفی از انبار واحد تولیدی یا بازار فروش محصول مورد نظر بازدید می کند و در صورت مشاهده عدم رعایت اصول استاندارد، پروانه استاندارد را باطل می کند. 
مدارک مورد نیاز برای دریافت گواهینامه استاندارد ملی ایران:
1) فرم تکمیل شده درخواست صدور پروانه
2) ارائه کپی برابر اصل شده پروانه بهره برداری یا جواز تاسیس یا جواز کسب
3) فرم تکمیل شده پرسشنامه اطلاعات فنی با تاییدات لازم
4) معرفی مسئول کنترل کیفیت واجد شرایط
5) گواهی کالیبراسیون وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی
6) ارائه ایران کد (کد ملی کالا) 
7) ارائه کپی برابر اصل شده آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی
8) کپی برابر اصل شده آگهی آخرین تغییرات شرکت در روزنامه رسمی
9) ارائه کپی برابر اصل آگهی ثبت علامت تجاری شرکت مربوط به محصولات شرکت.
10)مدارک مربوط به نام تجاری و واحد تجاری و یا خدماتی.
طبق مقررات تولید کنندگان و ارائه دهندگان خدمات موظف به تولید و عرضه محصولات و خدمات خود در همین چهارچوب می باشند.
درصورت نیاز به مشاوره های رایگان در خصوص اخذ گواهی های استاندارد ایران و دیگر خدمات می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی و ثبتی بهین ثبت تماس حاصل فرمایید