CE چیست و چه مزایایی دارد

CE چیست و چه مزایایی دارد؟
نشان CE یک علامت اختصار نیست. بلکه مخفف شده کلمه فرانسوی Conformite Europene  می باشد که به معنای سازگاری اروپایی می باشد. به عبارت دیگر علامت CE بیانگر آن است که محصول یا خدمات تولید شده با استانداردها، قوانین و مشخصات تعریف شده در بازارهای جهانی منطبق است. در واقع نشان و علامت CE ، به منظور ایجاد یک استانداردسازی اجباری در بسیاری از محصولات تجاری صنعتی تولید شده در سطح بازارهای اروپایی ارائه می شود. تمامی سازمان  و شرکت هایی که موفق به اخذ نشان CE می شوند به تمامی بازارهای جهانی اعلام می کنند که محصولات و تولیدات آنها از نظر سلامت، امنیت، مضر نبودن برای جسم انسان و طبیعت، مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته است. امروزه در تجارت و بازارهای جهانی، تمامی سازمان ها و شرکت ها برای به دست آوردن قدرت، با رقابت در زمینه عرضه و فروش محصولات و خدمات خود به دنبال یافتن روش ها و متدهایی و نیز مجوزهای استانداردسازی هستند تا بتوانند تولیدات آنها را از لحاظ شرایط ایمنی، سلامتی و حفاظت از محیط زیست ارزیابی نماید. از آنجایی که بسیاری از متقاضیان و مشتریان وقت و زمان کافی برای بررسی کیفی کالاهای خریداری شده خود ندارد، به همین منظور به دنبال خرید محصولاتی با داشتن استانداردهای بین المللی می باشند. نشان CE یکی از علامت های استاندارد سازی جهانی است. نمادی که امروزه بر روی بیش از نیمی از محصولات معامله شده در بازارهای جهانی دیده می شود. 
مزایای دریافت نشان CE؟
نشان CE به عنوان یک سیستم پذیرفته شده و مورد قبول بازارهای اروپایی است که در جهت حصول اطمینان ازکیفیت و ایمنی و سلامت محصول آن را دریافت می کنند.
1) محصولی که دارای این نشان است می تواند در کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نیز منطقه تجاری آزاد آن به صورت کاملا قانونی جا به جا و به فروش برسد.
2) امکان شرکت در تمامی مناقصات بزرگ دولتی مانند: نفت، گاز و پتروشیمی.
3) امکان صادرات محصولات تجاری و صنعتی به کشورهای دیگر.
4) ایجاد اطمینان کافی در مشتریان و بازارهای خرده فروشی.
5) رعایت حقوق مصرف کننده.
6) دریافت نظر مثبت نهادهای قانونی.
چه محصولاتی باید استاندارد CE را دریافت کنند؟
براساس قوانین اتحادیه اروپا کلیه مصولات مشتمل بر دایرکتیوها یا دستورالعمل های ذیل می بایست الزامات مرتبط را رعایت نمایند:
انواع اسباب بازی ها، ماشین آلات، تجهیزات الکترونیکی، تجهیزات محافظت کننده شخصی، تجهیزات تحت فشار، تجهیزات پزشکی قابل کاشت در بدن، تجهیزات پزشکی مورد استفاده در تشخیص آزمایشگاهی، خازن پایانه های رادیویی و مخابراتی، مخازن ساده تحت فشار، لوازم گاز، آسانسور، صنایع تفریحی، سیستم های حفاظتی، دیگ های آب گرم، ابزار غیر اتوماتیک توزین، قرقره های ساختمانی، مواد منفجره برای مصارف عمرانی.
اخذ استاندارد CE برای چه محصولاتی الزامی نمی باشد؟
مواد غذایی، محصولات کشاورزی، مواد شیمیایی، مواد دارویی و آرایشی.
مراحل اخذ گواهی نامه CE:
مرحله اول: در اولین مرحله باید شناسایی و درک لازم از دایرکتیوهای مربوط به محصول در اتحادیه اروپا انجام شود. 
مرحله دوم: فرآیند به شکلی است که محصول شما می بایست الزامات ضروری که در دایرکتیوها لحاظ شده است را رعایت نمایند.
مرحله سوم: مطمئن شوید که محصول شما ایمن است و می تواند این را ثابت کند، بنابراین ارزیابی ریسک و یا تجزیه و تحلیل انجام دهید تا نشان دهید محصول شما چگونه الزامات درون دایرکتیوها را رعایت می نماید.
مرحله چهارم: مدرک مربوط به طراحی و عملیات تولیدی محصول خود را تدوین، تکمیل و آماده کنید. 
مرحله پنجم: مرحله پنجم تهیه یک راهنمای استفاده برای مصرف کننده نهایی است که شامل الزامات قانونی، دستورالعمل های نحوه کار با محصول و مدارک شفاف و واضح برای هدف اصلی استفاده از محصول و خطرات موجود در زمان استفاده از محصول در شرایط معمولی (نرمال و غیر خراب) باشد.
مرحله ششم: اظهار انطباق از آخرین مراحل فرآیند دریافت گواهی نامه CE است. اظهار انطباق باید شامل تمام اطلاعات مربوط به محصول از جمله تمام دایرکتیوهای اتحادیه اروپا که محصول با الزامات آن منطبق است، باشد.
مرحله هفتم: مرحله هفتم الصاق گواهی CE است که به معنی اظهار به تمام طرفهای ذی نفع شما بر تطابق کامل محصول شما با الزامات قابل کاربرد در دایرکتیوهای اتحادیه اروپا می باشد. برای اخذ استاندارد CE و تکمیل مدارک خود و برای جلوگیری از بروز مشکلات با مشاورین ثبتی و حقوقی بهین ثبت تماس حاصل فرمایید